Marka Patent

Marka; Türk Dil Kurumu tarafından “Resim veya harfle yapılan işaret” ve “Bir ticari malı, herhangi bir nesneyi tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel ad veya işaret.” olarak tanımlanmaktadır.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tanımına göre marka; bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Tanımlarda da açıkça belirttiği gibi markaların benzerlerine göre ayırdedicilik vasfı ve belirli bir biçimi olmalıdır.

Özellikle ticari hayatta ürün ve hizmetlerin birbirinden ayırdedilmesi zorunludur. Bu sayede müşteriler aldıkları ürün ve hizmetlerdeki kalite farkları belirleyebilir ve ürün/hizmet sunan işletmeler hakkında da sonraki ticari faaliyetleri için bir kanaat oluşturabilirler. Bu nedenle işletmelerin markalarını tescil ettirmeleri, tercih edilen marka olmak için gerekli yapıyı kurmaları ve markalarının hak ettiği yerde olabilmesi için yüzyüze pazarlama, medya reklamları, web sitesi, sosyal medya kanalları vb yöntemlerle tescilli markalarını tanıtmalıdırlar.

Marka tescil süreci tıklayınız.

Markanızın tescil edilmesinde ve korunmasında marka sınıfını doğru belirlemeniz çok önemlidir.

Marka Tescil Sınıfları!

Net Patent olarak Adana ve İstanbul şubelerimizde Marka tescil sürecinde sizlere hizmet vermekteyiz.


Marka Tescil Başvur!

Markanızın tescil edilmesinin ardından markanızın web sitesini hemen kurmanızı ve markanızı tanıtmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Web sitesi tasarımı, hosting, web sitesi yayınlama ve web sitesi reklamları konusunda da deneyimli ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Web sitesi için Başvur!